Chery QQ3 EV er et lille rent elektrisk køretøj (A0-segment) med fokus på det globale marked for bypendling. Efter mange år har mærket relanceret en helt ny generationsmodel. Med en overkommelig pris og et fuldstændig forfrisket design tiltrækker den sig igen markedets opmærksomhed, målrettet bypendling og segmentet "anden familiebil". Det fortsætter mærkets klassiske tilgængelige image, samtidig med at den opnår en omfattende opgradering inden for intelligens og elektrificering. Bygget påChery's T12 rene elektriske platform kan den tilpasse sig komplekse klimaer såsom ekstrem varme og streng kulde, og dækker daglig pendling,-kortrejser, indkøb af dagligvarer og skoleløb. Den udviser stærk konkurrenceevne i sin klasse.
Udvendigt design


Fronten har et "afrundet-firkantet" designkoncept, der præsenterer en blød og legende overordnet form, der fortsætter den søde stil fra den originale model. Forsiden har et lukket gitter parret med Q-formede LED-forlygter sammen med et afrundet, gennemgående-nedre indtag, der tilføjer et sporty touch. De uregelmæssige cirkulære belysningselementer ser moderigtige og yndige ud. Den øverste front har et stort lukket design, mens det nederste gitter og kofanger har sorte detaljer. Kroppen fås i seks farver: Moon Sword Silver, Feather White, Cloud Pink Beige, Flowing Purple, Flame Red og Peach Pink. Det understøtter også 36-farver gør-det-selv-tagtilpasning, der opfylder personlige behov.


Fra siden ser kroppen glat og dynamisk ud. Vinduerne er lyse, og den skrå talje fremhæver en sporty holdning. Der bruges semi-skjulte dørhåndtag, mens sorte trim omkring hjulkasserne tilføjer kontrast. Opladningsportene er placeret over venstre baghjul, og lav-trækhjul er inkluderet. Med en akselafstand på 2700 mm og afbalancerede proportioner (0,643 aksel-længdeforhold, 2,39 hjul-højdeforhold og 3x akselafstandsforhold) fremstår køretøjet godt-proportioneret. Sammenlignet medWulingHongguang MINI EV, den er større og mere visuelt væsentlig.


På bagsiden fortsætter designet den overordnede stil og gengiver fronten med et enkelt layout. En tagspoiler med et højt-monteret bremselys medfølger. I stedet for en baglygte i fuld-bredde, bruges ovale-lamper på begge sider. Den lagdelte bagkofanger og indvendige lyskilder i strip-stil-forstærker den teknologiske følelse. Sammenlignet medChanganLumin, bagsiden har rigere lagdeling og bedre funktionalitet.
Indvendig kabine
Interiøret antager en ren og lys designstil med en blød og varm visuel effekt. Afrundede former bruges i begge ender af instrumentbrættet og luftåbninger, mens midterkonsollen har et lagdelt design og udvidelsesporte. Intelligent konfiguration er et stort højdepunkt. Den er udstyret med AI Lingxi Smart Cockpit, med en 15,6-tommer 2,5K central skærm drevet af Qualcomm Snapdragon 8155-chippen. Det integrerer det intelligente Carmind-system og understøtter multi-scenarier "synligt-at-tale" stemmeinteraktion. Systemet vedtager et nyt HMI-design med bevægelsesgenveje, brugerdefinerede tapeter, dynamisk ø-brugergrænseflade og skriveborde med kæledyrstema. Den understøtter også smartphone-forbindelse såsom CarPlay, HiCar og CarLink.


Med hensyn til plads har bilen et layout med 5-sæder. Baggulvet er fladt med to nakkestøtter. Bagsæderne understøtter 4/6 split-foldning. Forsæder har ventilations- og varmefunktioner sammen med funktioner som et smart makeupspejl med farvetemperatur, ekstern stemmeprojektion og Bluetooth-nøgle. Der er 4 økologiske ekspansionsgrænseflader og i alt 38 lagerpladser. Det giver mere plads og bedre komfort.
Chassis og køreoplevelse: Markant forbedret komfort
Chassiset bruger en bagerste multi-link uafhængig affjedring med en mindste venderadius på 5,2 meter. Affjedringen er professionelt tunet til effektivt at absorbere vejbump og samtidig bevare komfort og stabilitet. Den klarer sig godt i bymiljøer, hvilket gør snævre sving og parkering let. Til intelligent kørsel er den udstyret med Falcon 500-systemet, der understøtter urban NOA, fuld-scenarieparkering og hukommelsesnavigation. Den understøtter over 100 automatiske parkeringsscenarier og inkluderer motorvej NOA-funktioner såsom vognbanecentrering, følge, rampeind-/udkørsel og vognbaneskift. Sammenlignet med Chery eQ1 tilbyder den mere avancerede og omfattende førerassistancefunktioner.


Kraft og effektivitet
Køretøjet anvender et bag-monteret, bag-hjuldrevet-elektrisk system med to effektmuligheder: 58 kW og 90 kW motorer, der leverer henholdsvis 90 N·m og 115 N·m drejningsmoment. Strømforsyningen er jævn og lydhør, ideel til bykørsel. Med hensyn til batteri og opladning leveres den som standard med Rhino-batterier i to kapaciteter: 29,48 kWh og 41,28 kWh, der tilbyder CLTC-rækkevidder på henholdsvis 310 km og 420 km. Hurtig opladning fra 30 % til 80 % tager ikke mere end 16,5 minutter. Den understøtter også 3,3 kW / 6,6 kW ekstern strømafladning, velegnet til camping og nødbrug. Energiforbruget er blandt de bedste i sin klasse, hvilket sikrer lave{21}}langsigtede ejerskabsomkostninger.


Lastkapacitet
Køretøjet tilbyder fremragende pladsfleksibilitet, herunder en 70 L smart elektrisk forreste bagagerum med 8 åbningsmetoder. Det inkluderer drænhuller og kroge. Bagagerummet har en standardkapacitet på 375 L, der kan udvides til 1450 L med foldede bagsæder, plus yderligere 35 L under-opbevaring under sædet. Sammenlignet med Letin Mango giver det bedre lastkapacitet og fleksibilitet.


Markedets konkurrenceevne
Chery QQ-prisen er yderst konkurrencedygtig i sit segment og tilbyder smarte funktioner på førsteklasses-niveau og plads til en overkommelig pris. Med et stærkt brandomdømme, pålidelige elektriske systemer og omfattende opgraderinger har det vundet bred opmærksomhed globalt. Den er nem at køre, hvilket gør den ideel til begyndere og kvindelige kørere. Vigtige elektriske komponenter er fremstillet af materialer af høj-kvalitet, hvilket sikrer pålidelighed og lave vedligeholdelsesomkostninger.
Den er tilgængelig på flere globale markeder med praktiske købskanaler. Som en fuldt opgraderet version af en klassisk model leverer Chery QQ3 en stærk samlet ydeevne. Dens priser giver fremragende værdi sammenlignet med konkurrenterne, hvilket gør den til et topvalg til bypendling. 2026-modellen er optimeret til globale markeder og kan tilpasses forskellige miljøer. Tidligere problemer er blevet løst gennem flere iterationer, hvilket har forbedret pålideligheden markant. Det klarer sig stærkt i Sydøstasien og andre regioner med positiv markedsfeedback. Reservedele er bredt tilgængelige globalt, hvilket sikrer en bekvem eftersalgsservice.- Specifikationerne er førende i{10}}klassen, og elektriske systemkomponenter bruger avanceret teknologi til højere effektivitet og lavere energiforbrug.
Med sit ikoniske søde design, avancerede intelligente funktioner, solid rækkevidde og overkommelige priser sætter den et nyt benchmark på det globale marked for små elbiler. Den tilpasser sig godt til forskellige oversøiske miljøer, understøttet af et omfattende globalt-eftersalgssystem. Hvis du gerne vil vide mere om konfigurationer, regionale tilpasninger eller tilpasningsmuligheder, er du velkommen til at kontakte os for professionel og dedikeret service.
Specifikationer Chery QQ3
| parameter | 310 Passionate Edition | 310 delt version | 420 Passionate Edition | 420 delt version |
| EXW | $9,485 | $10,738 | $10,877 | $12,269 |
| Producenter | Chery Ny Energi | Chery Ny Energi | Chery Ny Energi | Chery Ny Energi |
| niveau | kompakt bil | kompakt bil | kompakt bil | kompakt bil |
| Energitype | ren elektrisk | ren elektrisk | ren elektrisk | ren elektrisk |
| Lanceringsdato | 2026.03 | 2026.03 | 2026.03 | 2026.03 |
| elektrisk motor | 79 hestekræfter ren elektrisk | 79 hestekræfter ren elektrisk | 122 hestekræfter ren elektrisk | 122 hestekræfter ren elektrisk |
| Ministeriet for industri og informationsteknologi (MIIT) ren elektrisk rækkevidde (km) | 310 | 310 | 420 | 420 |
| CLTC ren elektrisk rækkevidde (km) | 310 | 310 | 420 | 420 |
| Opladningstid (timer) | Hurtig opladning på 0,28 timer | Hurtig opladning på 0,28 timer | Hurtig opladning på 0,28 timer | Hurtig opladning på 0,28 timer |
| Hurtig opladningskapacitet (%) | 30-80 | 30-80 | 30-80 | 30-80 |
| Maksimal effekt (kW) | 58 (79Ps) | 58 (79Ps) | 90 (122Ps) | 90 (122Ps) |
| Maksimalt drejningsmoment (N・m) | 90 | 90 | 115 | 115 |
| gearkasse | Elektrisk køretøj enkelt-gearkasse | Elektrisk køretøj enkelt-gearkasse | Elektrisk køretøj enkelt-gearkasse | Elektrisk køretøj enkelt-gearkasse |
| Længde × Bredde × Højde (mm) | 4195×1811×1569 | 4195×1811×1569 | 4195×1811×1573 | 4195×1811×1573 |
| Kropsstruktur | 5-dørs, 5-sæders hatchback | 5-dørs, 5-sæders hatchback | 5-dørs, 5-sæders hatchback | 5-dørs, 5-sæders hatchback |
| Maksimal hastighed (km/t) | 125 | 125 | 135 | 135 |
| Energiforbrug pr. 100 kilometer (kWh/100 km) | 10.8 | 10.8 | 11 | 11 |
| El--ækvivalent brændstofforbrug (L/100 km) | 1.25 | 1.25 | 1.28 | 1.28 |
| Køretøjets garantiperiode | Livstidsgaranti (udelukkelser er underlagt officielle vilkår). | Livstidsgaranti (udelukkelser er underlagt officielle vilkår). | Livstidsgaranti (udelukkelser er underlagt officielle vilkår). | Livstidsgaranti (udelukkelser er underlagt officielle vilkår). |
FAQ
Q1: Hvad er kernepositionen af Chery QQ?
A: Den er placeret som en ultra-billig elbil til pendlere i byerne, med fokus på høj værdi og praktisk. Det er rettet mod bypendlere, unge familier og begynderchauffører.
Q2: Hvad er de vigtigste specifikationer for Chery QQ3?
Sv: Nøglefunktioner inkluderer Snapdragon 8155-chippen, 15,6-tommer 2,5K-skærm, AI smart cockpit, Falcon 500 førerassistentsystem, multilink-affjedring bagpå, Rhino-batteri og 6,6 kW ekstern afladning.
Q3: Hvilke batterimuligheder er tilgængelige?
A: To muligheder: 29,48 kWh og 41,28 kWh LFP-batterier med CLTC-rækkevidder på 310 km og 420 km.
Q4: Hvad er det maksimale lastrum?
A: 375 L standard bagagerum, der kan udvides til 1450 L, plus 70 L forreste bagagerum og 35 L under-opbevaring under sædet.
Q5: Hvor lang tid tager hurtig opladning?
A: Opladning fra 30 % til 80 % tager kun 16,5 minutter, omtrent samme tid som en kaffepause.
Populære tags: 2026 chery qq3 ev mini elbil, Kina 2026 chery qq3 ev mini elbil leverandører

